Mūsų supratimas, kodėl kažką darome, yra fundamentaliai svarbus tam, kad tai pasiektume.
Tavo išsikelti ilgalaikiai tikslai turi būti tau vertingi. Mūsų smegenys nėra kvailos. Savęs apgaudinėjimas, kai sakai sau, kad „aš to noriu, tad gerai, kad to siekiu“, nors taip ir nesijauti, arba vadovavimasis „vaidink, kol tai taps realybe“ (angl. fake it till you make it) filosofija neveikia.
Vieno tyrimo rezultatai tai atskleidžia gana šokiruojančiai (Li et al., 2014):
Tyrėjai suskirstė žiurkes į dvi grupes: pirmoje grupėje žiurkės bėgo tada, kai norėjo, o antroje jos turėjo bėgti tuomet, kai bėgo pirmos grupės žiurkės (jos buvo patalpintos bėgimo rate).
Galiausiai abiejų grupių žiurkės nubėgo tiek pat, tačiau esminis skirtumas buvo tas, kad žiurkės, kurios pačios pasirinko bėgioti, tapo žymiai sveikesnės negu tos, kurios buvo priverstos tą daryti.
Sakydamas „žymiai sveikesnės“, turiu omenyje, kad tos, kurios buvo priverstos bėgti, patyrė neigiamą įtaką sveikatai: smarkiai padidėjo jų streso lygiai, sumažėjo jų erdvinio mokymosi galimybės ir buvo padidėjęs jų negatyvių prisiminimų kiekis.
Akcentuosiu faktą, kad jos atliko lygiai tą pačią veiklą, tačiau savanoriškas pasirinkimas atlikti veiklą lėmė, ar bėgimas suteiks naudos, ar pridarys žalos jų kūnui.
Mūsų kūne fiziologinis atsakas į sujaudinimą (angl. excitement) ir nerimą (angl. anxiety) yra vienodas. Nuo mūsų priklauso, ar tas pats sužadinimas bus interpretuojamas palankiai ar nepalankiai.
Dėl to svarbu bent iš dalies suvokti, kodėl kažką darai, ir sąmoningai tai pasirinkti. Pavyzdžiui, priverstinis savęs tempimas į šaltą dušą turės neigiamų pasekmių, jeigu darysi tai dėl socialinio spaudimo ar todėl, kad kažkam tai prižadėjai, nors to ir nenori (Huberman, 2022b).
Lygiai tas pats šaltas dušas turės teigiamų rezultatų tuomet, kai rinksiesi jį sąmoningai ir sau sakysi: „žinau, kad bus nemalonu, tačiau suprantu, kad šis pasirinkimas man leis sustiprinti savo imunitetą, sumažinti uždegiminius procesus ir suteiks man žvalumo dienos eigoje“.
Tad kalbant apie tikslų siekimą vertėtų atrasti savo vertybes. Klausk savęs:
- Kokias vertybes puoselėji?
- Kuo tau yra svarbus užsibrėžtas tikslas?
- Kokiu žmogumi sieki tapti (bėgiku, rašytoju ar draugu, kuris nuoširdžiai išklauso)?
- Ką renkiesi daryti, kad siektum savo tikslo?
- Kokia tavo veikimo ir neveikimo kaina būtų po 10 metų? Palygink jas.
Visame tikslo siekimo procese reflektuok, mokykis ir sąmoningai pagirk save, kai jausiesi einantis tinkame linkme – tai suteiks dopamino ir motyvacijos tolesnei kelionei.