Kodėl mes rytais atsikeliame ir kodėl kitiems tai turėtų rūpėti?

May 24, 2022
Domantas Alčauskas

Paklausęs asmens, kodėl jis rytais atsikelia, dažniausiai išgirstu atsakymą, kad reikia. Reikia nevėluoti į darbą, reikia pasirūpinti savo artimuoju arba reikia nueiti į tualetą…

Suprantu, kad dalis mūsų rytinių įpročių jau yra tokie įsišakniję, kad tiesiog apie juos daugiau nebegalvojame, bet ar susimąstome, kuo visa tai mums yra svarbu?

Šis įrašas skirtas tiems, kas nori atrasti daugiau prasmės iš savo vykdomos veiklos arba ieškantiems savo gyvenimo krypties.

Pradėkim nuo KODĖL

Sužinoti, kas tau yra ypač svarbu ir teikia prasmę, mano manymu, padėtų aiškus atsakymas į šiuos 2 klausimus: „Kodėl aš rytais atsikeliu ir kodėl kitiems tai turėtų rūpėti?“.

Vykdant aiškią savo misiją ir žinant, kokį poveikį tai daro kitiems, patiriamas aukščiausio poreikio patenkinimas – savirealizacija.

Būtent šiuo atveju padėti gali klausimai KODĖL, KAIP ir KĄ, kurie yra Simon Sinek pasiūlytos idėjos, „Golden Circle“ modelio dedamosios. Visos trys išvardytos dalys turi sietis viena su kita, jei asmuo nori pasiekti būseną, kurioje geriausiai atsiskleistų jo gebėjimai (angl. natural best).

KODĖL

KODĖL yra tavo praeities įsitikinimų ir vertybių suma. 

KODĖL atsako į klausimą „kodėl mes rytais atsikeliame ir kodėl kitiems tai turėtų rūpėti“. Tai yra tavo tikslas, tavo priežastis, tavo įsitikinimas. KODĖL pavyzdžiai galėtų būti tokie: 

  • įžiebti žmonėse kibirkštį daryti tai, kas juos įkvepia;
  • giliai bendrauti su žmonėmis, kad geriau galėtume švęsti mūsų egzistavimą;
  • padėti moterims atskleisti savo vidinę galią, kad jos susikurtų gyvenimą, kuriame jaustųsi visavertės, įkvėptos ir įgalintos.

KAIP

KAIP yra tavo stiprybės, vertybės ar principai, kuriais vadovaujiesi.

KAIP dedamoji, apimanti tavo stiprybes, vertybes ar principus, kuriais vadovaujiesi, gali būti išreikšta įvairiais būdais: vertybių sąrašu ar pasirašyta asmenine mini konstitucija, kurioje paminėtum, kas tau yra ypač svarbu, ir nurodytum veiksmus, kuriuos gali atlikti puoselėdamas šias vertybes. 

KAIP pavyzdžiais galėtų būti tokie teiginiai:

  • aš, Domantas Alčauskas, sakau tai, ką darau, ir darau tai, ką sakau;
  • aš prisiimu atsakomybę už save ir tikiu, kad kiti padarys tą patį;
  • aš elgiuosi nuosekliai nepaisydamas susiklosčiusių aplinkybių.

– tai tavo vykdoma veikla. Kaip vykdomą veiklą galima atvaizduoti kasdieniame gyvenime, atsižvelgiant į KODĖL, vertybes ir viziją, galite rasti mano tinklaraštyje, o apie  „Golden Circle“ modelį daugiau informacijos rasite čia.

Kodėl verta atrasti savo KODĖL?

KODĖL, KAIP ir KĄ dedamųjų atradimas nėra vaistas nuo gyvenimo chaoso, tačiau tai yra tvarkos įsivedimo pradžia.

Šis atradimas padeda geriau pažinti save ir įvairiose gyvenimo srityse išsikelti sau tikslus, kurie sietųsi tarpusavyje arba galėtų vienas kitą papildyti. Galima sakyti, kad tai užtikrintumo ir aiškumo dėl ateities jausmo įsivedimas, padedantis asmenims kelionėje jų tikslų link pasiekti daugiau.

Tyrimai atskleidžia, kad žmonės, kurie skiria laiko įdėmiam rašymui ar galvojimui apie save, tampa laimingesni, mažiau nerimauja, jaučiasi mažiau prislėgti ir yra fiziškai sveikesni. Jie tampa produktyvesni, atkaklesni ir labiau įsitraukiantys į gyvenimą.

Taip yra todėl, kad mąstydami apie tai, iš kur jie atėjo, kas jie yra ir kur eina, žmonės įgalina save susikurti paprastesnį ir gausesnio atpildo kupiną gyvenimo kelią. Kaip filosofas, George Santayana, sakytų: „kad žinotum savo ateitį, turi žinoti savo praeitį“.

Kaip atrasti savo KODĖL?

Pateikiu 8 žingsnius, kurie yra nurodyti Simon Sinek knygoje „Find Your WHY“, padėsiančius atrasti savo KODĖL savarankiškai arba su koučingo specialisto pagalba.

1. Susirask partnerį

Partnerio paiešką Simon Sinek yra aprašęs šiame puikiame dokumente. Pasak Sinek, esminiai punktai, į kuriuos turėtum atsižvelgti rinkdamasis partnerį, yra tokie:

  • neprivalai pažinoti savo partnerio, tačiau drauge turi jaustis jaukiai, kad galėtum dalintis savo asmeninėmis istorijomis;
  • nerekomenduotina pasirinkti tokį partnerį, kurį pažįsti labai gerai (pavyzdžiui, savo antrąją pusę, šeimos narį ar geriausią draugą), kadangi dėl artimo ryšio partneriai gali būti šališki ir nepaklausti esminių klausimų;
  • geriausia būtų, jei šias istorijas partneris girdėtų pirmą kartą ir aktyviai tavęs klausytųsi.

2. Susiderink su partneriu dėl proceso

Rekomenduojama, kad partneris žinotų, kokia yra „Golden Circle“ koncepto esmė, suprastų, kaip vyksta KODĖL atradimo procesas ir būtų susipažinęs su prieš tai pateiktu dokumentu.

3. Pasirink laiką ir vietą

Vieta turi būti tokia, kurioje galėtum išlikti susikaupęs, o dalindamasis asmeninėmis istorijomis jaustumeisi saugiai. Triukšmingos kavinės ar biurai, kur yra daug žmonių, tam tikrai netinka.

Įmanoma KODĖL atradimą atlikti ir telefonu arba per vaizdo skambutį, tačiau stipriai rekomenduotina tai padaryti gyvai. Tokiu atveju tavo partneriui bus lengviau stebėti ne tik tavo veido išraišką, bet ir neverbalinę komunikaciją.

KODĖL atradimo procesui paskirk visą dieną, nes tai gali užtrukti iki 8 valandų, o jeigu to padaryti neišeina, šiam procesui skirk bent 3 valandas. Atsiverti ir sužinoti daugiau apie save reikia nemažai laiko. Šio proceso priverstinai pagreitinti nepavyks.

Rekomenduotina praeiti visą KODĖL atradimo procesą vienu kartu (žinoma, kai reikia, susitikimo metu galima pasidaryti trumpas pertraukas), nes ta emocinė būsena, į kurią įeisi pasakodamas istorijas, yra raktas į KODĖL atradimą. Kitu atveju, jei būtų nusprendžiama išskaidyti KODĖL atradimą į keletą susitikimų, tau vėl reikėtų iš naujo pasakoti savo istorijas.

4. Išsirink istorijas, kurias pasakosi

Prieš susitikdamas su partneriu, turėtum atlikti savo namų darbus. KODĖL gimsta iš tavo praeities patirčių: tai yra tavo išmoktų pamokų, turėtų patyrimų ir įkūnytų vertybių bendra suma. Reikėtų ieškoti tokių istorijų, kurios atskleistų tavo geriausius gebėjimus.

Turėtum išsirinkti pačias emocionaliausias savo istorijas, t.y. turėtum pasakoti apie tas akimirkas, kai išgyvenai stipriausias teigiamas arba neigiamas emocijas – didžiausią džiaugsmą, liūdesį, pyktį, neviltį, pasididžiavimą ir pan. Susirašyk visas istorijas, kurios ateina į galvą.

Istorijas aprašyk kiek įmanoma konkrečiau. Sakinys „Didžiausią džiaugsmą jaučiu per Kalėdas, kai su šeima keičiamės dovanomis“ netinka, nes jis yra pernelyg abstraktus. Turėtum konkrečiai aprašyti, kas nutiko tau per kurias Kalėdas ir kokias emocijas tada patyrei.

Keletas klausimų scenarijų, kurie galėtų padėti atrasti emocionaliausias savo gyvenimo istorijas, būtų tokie:

  • Pagalvok apie dieną darbe, kai grįžęs namo galėjai sau pasakyti: „Būčiau tai padaręs nemokamai“. Koks nutikimas tą dieną privertė tave tai pasakyti?
  • Pagalvok apie savo blogiausią dieną darbe – tokią, kurios tikiesi daugiau niekada nebepakartoti. Kas nutiko?
  • Koks ankstyviausias laimingas vaikystės prisiminimas ateina tau į galvą?

5. Papasakok savo istorijas

Pasiruošimas baigtas. Liko tik atsisėsti kartu su savo pasirinktu partneriu ir atrasti savo KODĖL. Dalintis savo asmeninėmis istorijomis gali būti nejauku ar nepatogu, tad visai nereikia jų pasakoti per prievartą. Kita vertus, savo komforto zonoje pasilikti irgi nereikėtų, nes tam, kad šis procesas pavyktų,  dalintis yra reikalinga.

Pakartosiu – konkretumas šiame procese yra esminis veiksnys. Stenkis kuo konkrečiau papasakoti savo istorijas. Nereikia pasakoti tokių smulkmenų, kaip, ką tuo metu buvai apsirengęs, tačiau būtinai papasakok apie savo emocijas, kurias patyrei tuo momentu.

6. Temų (angl. patterns) atradimas

Kitas žingsnis po istorijų pasakojimo yra šablonų arba temų atradimas. Ieškosi iš savo istorijos kylančių pasikartojančių idėjų, žodžių, frazių ir jausmų. Juos pamatyti bus tavo partnerio užduotis, kadangi reikalingos kitos akys, kurios galėtų žvelgti objektyviau, pamatyti ryšius ir tau apie juos papasakoti.

Nėra blogų istorijų ar blogų temų. Nėra limito, kiek temų gali įžvelgti vienoje istorijoje, tiesiog reikėtų surašyti visas, kurias pastebi, o vėliau išsirinkti tas, kurios yra ryškesnės negu kitos. Visos išrašytos istorijos ir temos bus naudojamos KODĖL ir KAIP formulavimui.

7. KODĖL sakinio juodraščio sudarymas

Metas pereiti prie KODĖL sakinio. Jis turėtų būti užpildytas tokiu formatu:

KODĖL sakinio užrašymui skiriamos 5 minutės. Taip, 5 minutės, kad nebūtų pergalvojama, o užrašoma „iš širdies“ ir esamos emocinės būsenos, kurią po visų perteiktų istorijų patirsi.

Tikslas yra ne parašyti tai, kas skambėtų tobulai, o perteikti mintį, esmę, kuri tau atrodytų teisinga (angl. feels right). Pati formuluotė gali keistis, jei skirsi daugiau laiko KODĖL sakinio išgryninimui, o tai ir yra paskutinis KODĖL atradimo žingsnis.

8. KODĖL sakinio išgryninimas

Dabar gali būti taip, kad dėl savo KODĖL sakinio nesijauti tvirtai arba jis pilnai tavęs neatliepia. Tai yra visiškai normalu. Svarbu reguliariai sugrįžti prie savo KODĖL sakinio ir atlikti mažus pakeitimus tol, kol patirsi „aha“ akimirką.

Dar kitas dalykas, kurį gali išbandyti, yra draugo pratimas, apie kurį Sinek daugiau medžiagos pateikia čia. Šio pratimo esmė yra iš tave labai gerai pažįstančio draugo išgauti atsakymą, ką tokio tu darai, kas reikšmingai paveikia tavo draugą. Kitais žodžiais tariant, tavo draugas turėtų pateikti tavo KODĖL sakinį.  

Apibendrinimas

Tikėtina, kad viso KODĖL atradimo procese daugiau sužinosi apie save, o tai leis tau į savo gyvenimą įsivesti daugiau tvarkos, pasijusti geriau ar priimti sprendimus, atnešiančius didesnę naudą. Rezultatai, į kuriuos gali orientuotis, yra šie:

  • KODĖL sakinys, kurio pirmoji dalis bus tavo indėlis (angl. contribution), o antroji apibrėš tavo veiksmų poveikį kitiems;
  • KAIP dedamoji, kuri būtų tavo vertybių sąrašas (nuo 5 iki 10) su į veiksmą orientuota tavo asmenine jų samprata. Pavyzdžiui, tavo įvardyta vertybė „pasitikėjimas“ tavo asmeniniu supratimu gali reikšti gebėjimą sakyti tai, ką darai, ir daryti tai, ką sakai;
  • KĄ įsivardijimas per išsikeltas roles su skirtingų terminų tikslais. Savo tinklaraštyje pateikiu informaciją, kaip tai galėtų atrodyti.

Visas šis straipsnis yra parengtas remiantis Simon Sinek medžiaga. Norėdami sužinoti daugiau, galite susipažinti su jo darbais arba kreiptis į mane. Laimingai!

Leave a comment