Tikslo vizualizacija (ne)efektyvu?

February 7, 2023
Domantas Alčauskas

Sunku pasiekti išsikeltus tikslus, net kai jie yra visiškai aiškūs?

Henry Ford yra pasakęs „If you can see it in your mind, you can hold it in your hand”, tačiau tai nėra visiška tiesa. Naudinga yra fantazuoti apie tikslą dar tik jo pradžioje, kad išsigrynintum konkretų vaizdinį į kurį nori nukreipti savo energiją ir resursus, bet pati fantazavimo strategija nėra efektyvi suteikiant energiją ir skatinant veikti.

Pavyzdžiui, jeigu tu įsivaizduoji gulėdamas ant sofos, kad tu jau stovi ant nugalėtojų pakylos, tau ploja žiūrovai ir, tau kabina aukso medalį ant sprando, ar tai kažką pakeis? Galbūt maloniai pasijausi arba keletą kartų tai įkvėps tave energijos iki tol, kol nepriprasi prie šios vizualizacijos.

Ką gali išbandyti.

Mano patirtimi ir saujelę tyrimų, tai efektyviausia yra suderinti savo fantaziją su realybe paprasčiausiais koučingo klausimais: 1) Ko aš noriu? ir 2) Kaip yra dabar? Tai padeda aiškiai pastebėti terpę, kuri skiria esamą poziciją nuo norimo pasiekti tikslo.

Jeigu atsakant į šiuos klausimus atrodo tarpas pernelyg didelis ir rankos tiesiog nusvyra pagalvojus apie savo tikslą – išsikelk mažesnį tikslą. Gal aukso medalio vaizdinys pripildo tave bejėgiškumu, bet mintis pasivaikščioti miške įkvepia?

Taip nuolat ir kelk šiuos klausimus judant tikslo link, nes, kaip matyti iš pateikto paveikslo, šį strategija (mental contrasting) yra efektyviausia.

Nori išgirsti daugiau apie tikslų siekimą? Prenumeruok naujienlaiškį.

Literatūra

  1. Oettingen, G. (2012). Future thought and behaviour change. European Review of Social Psychology, 23(1), 1–63. https://doi.org/10.1080/10463283.2011.643698