Tikriausiai išgirdę apie asmeninius tikslus asocijuojame juos su tokiais tikslais, kurie yra iškelti sąmoningai,
tačiau nesusimąstome, kad didžioji dalis mūsų asmeninių tikslų išlieka neįsisąmoninti. Norai patikti, būti
pripažintam ar gerai jaustis tam tikrose situacijose gali būti mūsų asmeniniai tikslai, kurių mes siekiame jų
net nesuvokdami. Merriam-Webster žodyne tikslas yra apibrėžiamas kaip galutinis taškas, į kurį
yra nukreiptos pastangos. Pavyzdžiui,
žengiant į savaitgalio poilsį, į galvą gali net neateiti mintis, kad vienas iš poilsio tikslų
yra atstatyti jėgas. Dėl šios priežasties mėgindami nusigauti į norimą tašką, bet aiškiai neišsikėlę
sau asmeninių tikslų, rizikuojame patirti papildomų iššūkių.
Sąmoningas asmeninių tikslų apibrėžimas puikiai aprašytas psichologijos terminų žodyne, kuriame tikslas
yra apibrėžiamas kaip „veiksmų, elgesio ar veiklos rezultatų, kuriuos individas numato ir kurių
siekia, vaizdinys“. Svarbios asmeninio tikslo dedamosios yra vaizdinys ir siekimas.
Vizija skiriasi nuo ilgalaikio tikslo tuo, kad vizija yra platesnis apibrėžimas, apimantis ir ilgalaikius tikslus. Verta paminėti ir tai, kad kitaip nei tikslai, vizija nėra apibrėžta laike; ji yra didesnė, drąsesnė ir galiausiai nepasiekiama.
Siekimą galima apžvelgti iš keleto kampų: galima siekti veiklos rezultatų (pavyzdžiui, nubėgti maratoną) ir/arba siekti tapatybės pokyčio (t.y. tapti bėgiku/atletu). Pastebėta, kad siekti tikslų ir sutelkti dėmesį kur kas lengviau, kai išsikelti tikslai yra konkretūs, išmatuojami, pasiekiami, prasmingi ir apibrėžti laike (arba SMART).
Kaip parodyta aukščiau pateiktoje iliustracijoje, tikslai turėtų būti ne atskiri ir pavieniai, o priklausyti didesnei motyvacinei struktūrai. Šiame hierarchijos paveikslėlyje išskiriami trys tikslų lygiai, tačiau visi jie kyla iš vienos įsivardintos rolės/vaidmens/tapatybės:
Asmeniniai tikslai yra skirti patenkinti troškimus, kylančius iš įvairių gyvenimo sričių. Kaip matoma žemiau pateiktoje iliustracijoje, kiekvienas iš mūsų turi skirtingą atsakomybių, vykdomų veiklų ir įsipareigojimų kiekį. Mano manymu, norint patenkinti visas gyvenimo sritis, reikalinga pirma jas įsivardinti, tuomet išsikelti asmeninius tikslus ir galiausiai susidaryti ilgalaikius bei trumpalaikius planus taip, kad jokia sritis nebūtų apleista.
Verta paminėti, kad asmeniniai tikslai gali būti ne tik orientuoti į rezultatą, bet ir skirti mokymuisi. Pavyzdžiui, tikslas nubėgti 10 maratonų gali būti papildytas mokymosi tikslu, kuris skambėtų taip: atrasti sveikos gyvensenos principus ir išmokti puoselėti savo sveikatą. Dažnai būtent toks tikslų papildymas leidžia drąsiau eksperimentuoti ir ekologiškiau priimti sprendimus, kurie ne tik nedarytų mums žalos, bet ir padėtų išvengti beprasmės kančios. Papildydami asmeninius tikslus užsitikriname, kad mūsų tikslo siekimas nebus vien dėl tikslo, neatnešiantis aiškios naudos nei mums, nei kitiems.
Psichologai Carver ir Scheier (1990) neabejoja, kad asmeninių tikslų siekimas ir pasiekimas prisideda prie psichologinės gerovės. Tyrėjai teigia, kad momentinis progresas asmeninių tikslų link teikia asmeniui pasitenkinimą, kuris iš savęs yra raktas į gerą psichologinę savijautą. Gvildendami asmenybės ir motyvacijos temas, kiti tyrėjai pastebi, kad tikslai turi glaudų ryšį su poreikių patenkinimu. Jų tyrimai patvirtina, kad tikslo pasiekimas stipriai koreliuoja su pozityviu afektu ir poreikių patenkinimu, o pastarasis su pasitenkinimu gyvenimu (Smith et al., 2007).
Apskritai, aiškus asmeninių tikslų iškėlimas ir planavimo įgūdžiai galimai leidžia pasiekti tikslus per įvairias gyvenimo sritis, o tai galiausiai daro teigiamą poveikį psichologinei gerovei (MacLeod & Conway, 2005). Daugiau informacijos apie tikslų ir laimės ryšį rasite mano tinklaraštyje.
Yra daug puikių įrankių ir metodikų, padedančių savarankiškai išsikelti asmeninius tikslus, tačiau, mano manymu, geriau neskubėti ir pradėti nuo vizijos, misijos ir asmeninių rolių, kuriomis vėliau taptų mūsų išsikelti tikslai. Kaip šis procesas atrodytų, pavaizduota paveikslėlyje puslapio pradžioje.
SMART tikslas puikiai veikia trumpuoju laikotarpiu, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje vertingiau turėti dangų remiančius tikslus (angl. Huge Unbelievable Great Goals – HUGG) ar beatodairiškai ambicingus tikslus (angl. Big Hairy Audacious Goals – BHAG), kurie nusako kryptį ir leidžia jų siekiant išsikelti daugiau mažesnių tikslų.
Koučingo sesijose asmeninių tikslų kėlimas vyksta gerokai greičiau ir teikia daugiau vertės, kadangi dalyvavimas sesijose didina asmeninę atsakomybę ir įsipareigojimą tiek asmeninius tikslus išsikelti, tiek ir jų siekti. Koučingo sesijų metu skiriama laiko savęs pažinimui ir sąmoningumo didinimui per įgalinančius klausimus, sudaromos sąlygos įsivaizduoti skirtingas asmeninio tikslo dalis ir taip susidaryti aiškesnį bendrą jo vaizdinį, gryninamos vertybės, kurios slypi už asmeninio tikslo, ugdomi auginantys įsitikinimai, ieškoma ir atrandama vidinių resursų, ir dar daugiau.
Pirma koučingo sesija yra skirta ryšio kūrimui ir susitarimo ruošimui (koučingo terminais kalbant, „kontraktingui“), kai apžvelgiama tai, kaip dirbsime, nusprendžiama, kokią sritį liesime, nusistatomi laiko terminai ir pan. Prieš atvykstant į pirmą koučingo sesiją rekomenduoju iš anksto pagalvoti apie savo siekiamą tikslą, sukonkretinti užklausą (-as) ir, jei tokių kyla, pasiruošti klausimus, kuriuos aptarsime sesijos metu.
Daugiau informacijos, kaip pasiruošti sesijomis, galima rasti čia. Taip pat prieš pirmą sesiją rekomenduočiau susipažinti su dokumentu, apibrėšiančiu mūsų partnerystę:
Input your search keywords and press Enter.