Tikslai: kaip nemesti kelio dėl takelio

July 27, 2022
Domantas Alčauskas
crossroad

Tikriausiai daugelis dirbančių protinį darbą yra įsivėlę į gyvenimo sūkurį, kuriame yra 100 tikslų ir visi esminiai prioritetai, į kuriuos reikia susitelkti tuojau pat, o dar yra ir 1000 el. laiškų, į kuriuos reikia atrašyti.

Aišku, aš dramatizuoju, tačiau tyrimai liudija, kad protinį darbą dirbantiems žmonėms vis sunkiau pavyksta susikaupti ir išlaikyti nepertraukiamą dėmesį. 

O dėl to mes labai lengvai pametame kelią dėl takelio. Kviečiu minutei sustoti ir įsivaizduoti savo gyvenimą kaip lobio medžioklę, į kurią mes visi įsitraukiame.

Lobio medžioklė

Kiekvienos lobio medžioklės metu tu turi žemėlapį, kuris tau padeda orientuotis. Gyvenime šis žemėlapis yra tavo pasaulis. Kai kurias žemėlapio dalis puikai pažįsti, kitas dalis sudaro tau šiek tiek pažįstami žmonės ir vietos, o likusios – tau visiškai svetimos.

Šiose svetimose žemėlapio dalyse slypi tavo tikslai ir svajonės. Šie tikslai yra tarsi mažos dalelės paslėpto lobio, laukiančio tavęs kažkur žemėlapyje, kad jį atrastum.

Tarkime, kad vieną dieną tavo akį patraukė konkretus lobis ir nusprendei susiruošti lobio medžioklei.

Pradedi savo tikslo siekimą, pakeliui patiri vieną kitą iššūkį, ir netrukus tavo kelias jau pradeda atrodyti visai kitaip negu prieš tai įsivaizdavai. Apskritai kalbant, situacija dar pablogėja, kai galiausiai pasieki savo lobį.

Visą laiką galvojai, kad pasirinkta skrynia bus pripildyta aukso, tačiau, pasiekęs savo lobį ir atidaręs skrynią, atradai tik keletą sidabro monetų ir porą antikvarinių relikvijų. Žinoma, šie dalykai turi savo vertę, bet jie nebuvo tai, ko norėjai.

Sakai sau: „Tai visai neatrodo kaip lobis, kurį įsivaizdavau! Tikriausiai ne tuo keliu pasukau. Po velnių, kiek laiko sugaišau!“

Šiek tiek nurimęs, pasmalsauji: „Gal turėčiau siekti kito tikslo? Tikriausiai kažkur yra dar didesnis lobis.“

Svarbiausias lobis

Galbūt dėl to, kad trūksta aiškumo, kas yra svarbiausia, ir prisikuriame 100 tikslų. O jei dar ir mūsų vidinis perfekcionisto balsas sako, kad galime medžioti lobį įvairiose darbo/gyvenimo srityse ir su tuo susitvarkysime, nes mums tiesiog reikia daugiau stengtis ar ilgiau dirbti…

Tada išeina taip, kad susikuriame sau 100 tikslų, kuriems pasiekti reikia įgyvendinti 1000 veiklų… Ir jau šią savaitę. Tuomet nelieka laiko galvoti, kokie yra mūsų prioritetai, reikia tiesiog veikti, nes kitaip visko nesuspėsime.  

Todėl gyvenime ar darbe įsitraukiame į tokį sūkurį, iš kurio sunku ištrūkti. Mūsų dėmesys susiaurėja – susitelkiame į skrynioje tūnantį auksą, bet visai negalvojame apie pačią medžioklę ar kelionę.

Leidžiamės į tokią tūkstančio lobių medžioklę, kuri praktiškai vyksta mūsų namų kieme, o niekur toli į svetimą ir nepažįstamą teritoriją nenueiname, nors ten ir slypėtų aukso kupina skrynia, o ne tik keletas sidabrinių monetų.  

Svarbiam lobiui pasiekti reikia daug atkaklumo, pastangų ir laiko. Kad jį pasiektume, reikia kažko atsisakyti. Jei norime nueiti kažkur toli, negalime ryte keliauti šiaurės kryptimi, o vakare į pietus.

Reikia išsigryninti savo kryptį ir ja ryžtingai judėti – tam reikia turėti ilgalaikį tikslą.

Ilgalaikio tikslo pasirinkimas

Ilgalaikis tikslas turi tapti tavo kryptimi, misija ar keliu, kuriuo tu eini, o ne galutine maršruto stotele.

Kai nekreipi dėmesio į procesą, o svajoji apie rezultatą, negalvoji apie žingsnius, reikalingus tavo kelionei, todėl progresuoji pamažu. Be to, viso to metu jauti stresą dėl užsibrėžto rezultato ir net jį pasiekęs vargu, ar pasijunti laimingesnis ar labiau praturtėjęs. 

Net ir pats kelias niekada nebus kupinas malonumų: jame bus daug skausmo, kančios ir nusivylimo. Kiekvieną dieną turėsi surasti savo kelią tarp takelių. Kartais pasiklysi, ir tau teks iš naujo ieškoti savo krypties.

Kiekviename kelio pasirinkime atrasi paslėptą mažą lobį, kuris tave pradžiugins ir įkvėps tolesnei medžioklei. O retrospektyviai žiūrint, vertingiausi lobiai bus tie, kuriuos įsivaizdavai visai kitaip.

Taip ir prabėga gyvenimas medžiojant savąjį lobį. Tam, kad atrastum aukso skrynią, kviečiu išsikelti tik 2-3 ilgalaikius tikslus, kurie sudarytų žemiau pateiktą tikslų hierarchiją ir nuvestų į tolimą lobio medžioklę.

Jeigu sugalvoji surengti 3 lobių medžiokles, viskas labai greitai pasidaro kompleksiška.

Kaip išsikelti savo kryptį ir suderinti iš jos kylančias įvarais veiklas esu daugiau aprašęs savo 26 psl. e-knygoje “Laiko planavimas: kaip nepervargti ir pasidaryti darbus”. 

Prenumeruok mano naujienlaiškį ir atsisiųsk e-knygą.